Periodontitas, kitaip dar vadinamas parodontoze, – neskausminga liga, todėl dažnas mažai kreipiame dėmesį į pirmuosius simptomus ir į specialistus kreipiamės gerokai pradelsę. Tyrimai rodo, kad periodontitu serga trys ketvirtadaliai vyresnio amžiaus žmonių. Tai viena dažniausių burnos ligų. O periodontito pasekmės labai liūdnos.Periodontitas, kitaip dar vadinamas parodontoze, – neskausminga liga, todėl dažnas mažai kreipiame dėmesį į pirmuosius simptomus ir į specialistus kreipiamės gerokai pradelsę. Tyrimai rodo, kad periodontitu serga trys ketvirtadaliai vyresnio amžiaus žmonių. Tai viena dažniausių burnos ligų. O periodontito pasekmės labai liūdnos? 

„Periodontitas yra lėtinė dantenų liga, kai palaipsniui suyra dantį laikantys audiniai, nutirpsta kaulas, o stipriai pažengus ligai, iškrenta ir pats dantis“, – perspėja gydytoja periodontologė Daiva Gelažienė. Periodontitas pavojingas ir todėl, kad negydomas gali turėti sunkių pasekmių bendrai sveikata– padidėja rizika susirgti širdies vainikinių arterijų liga, išauga insulto tikimybė. 

Minėtų liūdnų pasekmių kaltininkas – netinkama dantų priežiūra. Pasak gydytojos, pagrindinis ligą sukeliantis veiksnys yra dantų apnašose esančios bakterijos ir organizmo atsakas į jas. Dėl šios priežasties vienintelis būdas užkirsti kelią periodontitui arba sukontroliuoti jau prasidėjusią ligą – atsikratyti dantų apnašomis. 

Pirmieji simptomai, kurie turėtų paskatinti susirūpinti, yra dantenų patinimas, kraujavimas, taip pat gali atsirasti nemalonus kvapas iš burnos.

Gydytoja periodontologė D.Gelažienė aiškina, kad nėra vienos priežasties, dėl kurios vystosi periodontitas. Dažnu atveju tai paveldima genetiškai, įtakos turi rūkymas, ligos. Gydytoja pabrėžia, kad įtakos periodontito vystymuisi turi ir individualios organizmo savybės.

„Organizmo atsaką į dantų apnašas gali lemti netgi mityba. Ne paslaptis, kad valgant daugiau cukraus dantys labiau genda, bet kartu ant dantų susikaupia daugiau apnašų. Tokiais atvejais specialistai iš karto mato ir stipresnį dantenų uždegimą. Beje, nutukę žmonės dažniau serga periodontitu, todėl taisyklinga mityba gali padėti išvengti periodonto ligų“, – kasdienės teisingos gyvensenos svarbą mini gydytoja.

D.Gelažienė pataria labai svarbius dalykus: “Omega 3 riebalų rūgštys, kurių gausu žuvyje, gerina periodontitu sergančių būklę. Vitaminas D ne tik teigiamai veikia dantenų sveikatą, bet netgi gali lemti, kaip greitai gis audiniai po dantų operacijų, šalinimo, implantacijų“. 

Taip pat nustatyta, kad maistas, kuriame daugiau antioksidantų – vitaminų A, C, E, glutationo, melatonino, teigiamai veikia dantenų sveikatą. Antioksidantų gausu brokoliuose, špinatuose, uogose, pupelėse, avokaduose, raudoname vyne, kiviuose, juodajame šokolade.

„Sveika ir subalansuota mityba gali pakeisti organizmo uždegiminį atsaką, todėl itin svarbi dantų, dantenų ir viso organizmo sveikatai“, – primena gydytoja periodontologė D. Gelažienė.

Tačiau vien sveikos mitybos nepakanka. Būtina reguliariai šalinti akmenis. Tai atliekama odontologo kabinete. O minkštos apnašos valomos namuose. Tai reiškia, kad kasdienė burnos higiena turi tapti natūraliu įpročiu. Kuo geresnė bus priežiūra namuose, tuo rečiau akmenis prireiks šalinti odontologo kabinete. 

Dantų valymas  aušros namai

Gydytoja stebisi, kad vis dar pasitaiko žmonių, kurie nustemba paraginti dantis valytis du kartus per dieną. Esą pakanka vieną kartą per dieną prisiminti dantų šepetėlį. Nieko panašaus.  

„Dantys turėtų būti valomi du kartus per dieną. Itin svarbu to nedaryti paskubomis. Dantis būtina kruopščiai išvalyti kiekvieną kartą. Tam reikia skirti bent 2 minutes“, – kartoja gydytoja. 

Siekdami užtikrinti gerą burnos higieną, pacientai raginami pasirinkti sau tinkamas priemones. „Įrodyta, kad efektyviausiai ir saugiausiai išvalyti dantis padeda elektriniai ar garsiniai dantų šepetėliai. Tačiau nepakanka tik įsigyti tokį šepetėlį. Būtina susipažinti su gamintojo rekomendacijomis, pasirinkti tinkamą antgalį bei pasikonsultuoti su savo odontologu kaip taisyklingai naudoti tokį šepetėlį. Jei renkamės paprastą šepetėlį, derėtų paprašyti savo gydytojo parodyti, kaip taisyklingai juo valyti dantis. Patarčiau rinktis tik minkštus dantų šepetėlius, stipriai nespausti, nebrūžinti pirmyn atgal, o valyti dantis šluojamuoju judesiu“, – moko gydytoja. 

Dar vienas svarbus akcentas – tarpdančiai. Pasak specialistės, dantų apnašos susidaro iš visų danties pusių, tad ir išsivalyti turėtume visą dantį. Šiais laikais tarpdančių priežiūros priemonių įvairovė didelė – siūlai, specialūs šepetėliai, tarpdančių irigatoriai. Kaip išsirinkti tinkamiausią priemonę, geriausiai patars jūsų higienistas ar gydytojas odontologas.

Pagrindiniai periodontito vystymosi požymiai:

  • Dantenų paraudimas
  • Dantenų kraujavimas
  • Dantenų nusmukimas ir dantų šaknų apsinuoginimas, kai vizualiai pailgėja dantys
  • Dėl kaulo tirpimo atsiranda tarpai tarp dantų
  • Dantys tampa paslankūs , keičia padėtį
  • Dantys tampa jautrūs karštam, šaltam, rūgščiam maistui
  • Nemalonus kvapas iš burnos

Sėkmingas periodontito gydymas:

  • Nuolatinė ir taisyklinga burnos higiena namuose
  • Pastebėjus pirmuosius požymius, būtina kreiptis į specialistą
  • Nuodugnus ištyrimas
  • Rekomendacijų laikymasis
  • Reguliari profesionali burnos higiena odontologo kabinete

GIDENTA – estetinės odontologijos ir implantologijos klinika

PHILIPS – Burnos sveikatos priežiūra