Nagų kramtymas arba onichofagija, yra gana dažnas įprotis, kuris kamuoja įvairaus amžiaus žmones. Žmonės gėdijasi savo nukramtytų nagų ir dėl to jie kenčia nuo depresijos, tampa užsidarę, atsisako įvairių veiklų, kuriomis mielai užsiimtų įprastomis aplinkybėmis. Nagų kramtymo pasekmės gali būti socialinės, emocinės ir fizinės. Apie kiekvieną jų plačiau:

1. Socialinės pasekmės

Daugeliu atvejų  kramtantiems nagus, gali atsirasti socialinė izoliacija, drovumas ir netgi socialinės fobijos. Asmuo žino, kad jo rankos su nukramtytais nagais atrodo prastai, todėl stengiasi jas slėpti, pradeda gėdytis, negali daryti tokių darbų, kuriuos atliekant matosi jo rankos ir nagai.  

3. Emocinės pasekmės 

Nagų kramtymas ir nesugebėjimas nustoti tai daryti gali turėti rimtų emocinių pasekmių, tokių kaip liūdesys, pyktis ar maža savigarba. Kaip ir bet kuris blogas įprotis, kaip, pavyzdžiui, bandymas mesti rūkyti ir supratimas, kad nesate pajėgus tai padaryti, gali sumažinti asmens pasitikėjimą savimi.

3. Fizinės pasekmės 

  • Dantų problemos. Ilgainiui kramtant nagus gali deformuotis dantys ar net išeiti iš natūralios padėties.
  • Dantenų problemos. Ilgainiui dantenų audinyje gali atsirasti pažeidimų, o tai gali sukelti tokias ligas kaip gingivitas (dantenų uždegimas) ir periodontitas (dantenų kraujavimas, blogas kvapas).
  •  Virškinimo problemos. Ant nagų lengvai kaupiasi purvas, bakterijos, tokios kaip Salmonella.
  •  Lūpos pažeidimai. Herpes gali patekti dėl kontakto su nagais. 
  • Nagų odelių pažeidimai. Paronichija. t.y., kramtant nagus sugadinama odelė, kurios funkcija – apsauga nuo infekcijų, kurias sukelia bakterijos, grybai ar virusai.
  • Pirštų deformacijos. Pastovus kramtymas deformuoja pirštą.
  • Nagų infekcijos. Karpos, kurias sukelia ŽPV ( žmogaus papilomos virusas), yra paplitusios tarp reguliarių nagų kramtytojų.

Bliss Fashion grožio salono manikiūro meistrė Daiva  Grigaitienė sako, kad norintiems ir bandantiems atsikratyti šio įpročio yra daug sprendimo būdų. 

Tokiems žmonėms reikia naudoti rankų kremus, kurie yra ypač kartaus skonio. Jei  norėsis kramtyti nagus – bjaurus odos skonis padės atsisakyti šios minties. Taip pamažu išsivystis sąlyginis refleksas, kuris atpratins nuo nagų kramtymo. 

Dauguma žmonių, pradėję kramtyti nagus vaikystėje, išauga iš šio įpročio, tačiau dalis žmonių tebekramto nagus ir suaugę. Tai gali trukti net dešimtmečius, kol žmogus supras visas blogas pasekmes ir bandys atsikratyti blogo įpročio. 

Laimei, yra keletas skirtingų alternatyvų gydyti šią problemą. Kai kurios labai paprastos, kitos šiek tiek brangesnės, trečios reikalauja daugiau valios pastangų.

Kaip paskatinimą, bandant atsikratyti šio įpročio, pasidovanokite sau manikiūrą ir nusilakuokite nagus raudonai. Tuomet bus lengviau pastebėti, kai kils noras kramtyti nagus. Raudona spalva veiks kaip  „stop“ ženklas. 

Noras kramtyti nagus yra stipresnis, kai jie nelygios formos, rankų oda sausa, o odelės atsipleišėjusios. Tad manikiūras sumažins pagundą kramtyti nelygų nagą. Be to, dailiai sutvarkytus nagus bus gaila sugadinti. 

Vienas iš brangesnių sprendimų uždengti nagus sintetiniais paviršiais, tokiais kaip akrilantai (nagų priauginimas, ar gelinis nagų lakavimas). Išleisti pinigai ir graži išvaizda turėtų padėti atsikratyti minties kramtyti nagus.  

Svarbu žinoti, kad kiekvienas gali nustoti kramtyti ir gali turėti gražius nagus, tam reikia tik pasiryžimo ir trupučio pastangų.

Manikiūro meistrė
Daiva Grigaitienė